top of page
Fizjoterapia

ZABURZENIA POSTAWY

GIMNASTYKA | AKROBATYKA | BALET | TANIEC

"Zaburzenia postawy" to kolejne, po "Stretchingu w sportach gimnastycznych" warsztaty prowadzone przez Tomasza Chmielewskiego pod patronatem Polskiego Związku Gimnastycznego. Udział w tym wydarzeniu to przede wszystkim możliwość skonfrontowania swoich doświadczeń z wiedzą i doświadczeniem prowadzącego, zdobycia nowej wiedzy i "innego" spojrzenia na wiedzę już posiadaną.

UCZESTNICY

 

Trenerzy, instruktorzy, zawodnicy sportów gimnastycznych i tańca, pedagodzy szkół baletowych. Od uczestników oczekujemy aktywnego udziału w zajęciach praktycznych oraz podstawowej wiedzy z zakresu anatomii.
 

CEL SZKOLENIA
...przesuwamy granice, obalamy mity - to co należy wiedzieć i to czego nie wypada nie wiedzieć. Nie ma pytań bez odpowiedzi.

Taniec, balet, sporty gimnastyczne... wczesny nabór, szybka specjalizacja, liczne monotypie ruchowe, asymetryczne wzorce ruchu. Ciągłe podnoszenie poprzeczki w obszarze trudności wykonywanych elementów w połączeniu z wtórnym analfabetyzmem ruchowym dzieci i młodzieży, potęgowanym w ostatnim czasie godzinami spędzonymi przed komputerowymi ekranami. W pędzie za wynikiem, często stymulowani presją rodziców, zapominamy o podstawach. O przygotowaniu toru ruchu (zakres ruchu, kontrola motoryczna w pełnym zakresie ruchu) przed ukształtowaniem techniki tanecznej czy sportowej. Wybierając łatwiejszą z pozoru drogę ograniczamy repertuar ćwiczeń, eliminując te z pozoru niepotrzebne... bo jaki sens ma umiejętność wykonania przysiadu czy wzmocnienie mm. kulszowo - goleniowych przez tańczące dziecko czy młodego gimnastyka? Przecież bez tego też można trenować. Pozostaje pytanie jak długo ? Z czasem pojawia się dysbalans mięśniowy, asymetrie postawy. Z pozoru nieistotne, często wizualnie skompensowane będą jednak ograniczały potencjał motoryczny i jakość ruchu.

Zapraszamy na szkolenie napisane przez życie. Kilkanaście lat doświadczeń w pracy z tancerzami, uczniami szkół baletowych i przedstawicielami sportów gimnastycznych. Pracy lekarskiej, trenerskiej i fizjoterapeutycznej. Tysiące godzin spędzonych na sali treningowej z grupami naborowymi i zawodnikami klasy mistrzowskiej...

PROGRAM SZKOLENIA

1.Część teoretyczna:

 - postawa ciała, podstawowe wzorce posturalne i ruchowe,

 - dysbalans mięśniowy, asymetria ruchu - czy tylko "niedoróbka" treningowa?

 - zaburzenia postawy typowe dla formy ruchu (taniec, balet, gimnastyka),

 - wzorce kontuzjogenne - czy można uniknąć przeznaczenia?

 - anatomia i biomechanika urazów przeciążeniowych narządu ruchu - możliwości profilaktyki i leczenia na etapie programowania treningu uzupełniającego,

 - wpływ postawy na technikę,

 - korekta zaburzeń postawy - koncepcja treningu uzupełniającego,

 - trening siłowy dzieci i młodzieży nie tylko dla siłaczy + co nowego w 2022?

2.Część praktyczna:

- ocena funkcjonalna postawy ciała,

- analiza łańcucha kinematycznego,

- podstawowe wzorce ruchowe - technika wykonania ćwiczeń i najczęstsze błędy i ich korekta,

- progresja obciążeń treningowych,

- stretching terapeutyczny,

- ćwiczenia korygujące.

WYKŁADOWCY

dr Tomasz Chmielewski 

Lekarz, od 20 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, początkowo jako lekarz rodzinny, a od ponad 10 lat prowadząc poradnię medycyny sportowej. Specjalizuje się w ocenie motorycznej Zawodników i treningu uzupełniającym, którego głównym celem jest optymalizacja wzorców ruchowych, a docelowo zmniejszenie ryzyka przeciążeń narządu ruchu i poprawa wyników sportowych. Współpracuje z Kadrą Narodową w gimnastyce artystycznej, szkołami baletowymi oraz indywidualnie z Zawodnikami wielu dyscyplin. W codziennej pracy wykorzystuje zarówno techniki zaczerpnięte  z treningu sportowego, jogi, rehabilitacji, jak i  najnowszą wiedzę z zakresu neurofizjologii i pracy z powięzią. Jest autorem kilkudziesięciu szkoleń i warsztatów dla fizjoterapeutów, trenerów, instruktorów tańca i pedagogów szkół baletowych.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Miejsce: Wrocław

Termin: 02.10.2022, niedziela 10:00 - 18:00  

Cena: 449,- PLN  

W celu zapisania, prosimy o wypełnienie formularza. 

Po otrzymaniu potwierdzenia zapisu, należy wpłacić zadatek

(200zł) na konto Fundacji - Wrocławskie Centrum Sportów

Gimnastycznych: 54 1140 2004 0000 3102 7652 9561,

która jest oficjalnym organizatorem szkolenia. Pozostałą kwotę

należy przelać do 18.09.2022.

Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe oraz

certyfikat Polskiego Związku Gimnastycznego.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszenia.

DOKUMENTY DO POBRANIA

bottom of page